World of Tanks

Tym razem w ręce wpadła mi przyjemna gierka z serii MMORPG /FPP o nazwie Word of Tanks.  Jest to onlinowa strzelanka czołgowa. I to nie jakieś tam Schorched Earth tylko pełny 3d z ładną grafiką– ot takie Call of duty w wykonaniu czołgów i w dodatku za darmo…


Gra jest darmowa– niemniej mamy opcję zapłacenia – celem uzyskania złota w grze. Złoto = lepsze czołgi, szkolenie załogi (zamiast mozolnego zdobywania doświadczenia itp.). Na militariach i czołgach to się  nie znam, i pewno już się nie poznam- ale patrząc na grę, oddanych do dyspozycji gracza ponad 150 czołgach ze zróżnicowanym parametrami- odnoszę wrażenie, że ktoś wykonał naprawdę kawał dobrej roboty (o dużym stopniu skomplikowania) tworząc tą grę.

Do dyspozycji mamy czołgi Niemieckie, ZSRR oraz USA z lat od 1930 do teraz. Można tu zobaczyć “Rudego”, niemieckiego Tigera  i masę dziwnych innych, o których w życiu nie słyszałem (jeśli wierzyć opisowi gry to wszystkie czołgi są odwzorowaniem rzeczywistych czołgów, również tych eksperymentalnych, które nigdy nie znalazły się na polu bitwy). Pomijając mnogość czołgów, to do dyspozycji mamy jeszcze dział badań i rozwijania czołgów, gdzie po badaniach można wymieniać poszczególne rzeczy czołgu na lepsze, modyfikujący tym sposobem jego parametry. Załoga czołgu z każdą przeżytą bitwą zdobywa doświadczenie. Niestety, ale taki ludek z czołgu może też zginąć i całe doświadczenie idzie z dymem. Do dyspozycji oczywiście  są również  różne rodzaje amunicji, i jakieś dodatkowe powerupy. Grając zaczyna się odnosić wrażenie, że doefektownej gry potrzebne jest przejrzenie  encyklopedii czołgów (http://game.worldoftanks.eu/encyclopedia/), tak, aby wiedzieć, jaki parametr, za co dokładnie odpowiada i w którym kierunku rozwijać swój “garaż” czołgów, aby nie dostawać za bardzo w dupę. Gra jest w pełni 3D z przyjemną do oka ładną grafiką. Gra przypomina mi trochę COD’a z tym, że w typowym FPP  nasze szanse przeżycia pojedynku zależą przede wszystkim od refleksu i zręczności.  Tutaj jest troszkę inaczej– wszystko sprowadź się do umiejętności strategicznego myślenia i działania grupą (przynajmniej 2 czołgową).

Typowa gra jest również bardzo krótka (max 10 min), co jest kolejnym plusem, bo gra  nadaje się na partyjkę- celem rozerwania się.

 

 

Komentarze